Час, коли забороняється шуміти

Відповідно до ст. 179 Житлового кодексу Української РСР користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями (далі - Правила), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. N 572, зі змінами і доповненнями. По-перше, ч. 2 пункту 9 Правил визначає, що голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму заборонено з 22:00 до 8:00. По-друге, ч. 3 пункту 9 Правил забороняється проводити у робочі дні з 21:00 до 8:00, а у святкові та неробочі дні цілодобово ремонтні роботи, що супроводжуються шумом, а якщо й ремонтні роботи проводитимуться у визначений час, то все одно власник, наймач (орендар) приміщення, в якому передбачається проведення робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир, житлових приміщень у гуртожитку про початок зазначених робіт. Проте, зазначаємо, що даною ж частиною наведені і винятки. Так, якщо отримано згоду мешканців усіх прилеглих квартир, житлових приміщень у гуртожитку ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні.

Допустимий рівень шуму

Згідно ч.1 ст.24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», рівень шуму не може перевищувати показники, встановлені санітарними нормами, на захищених об'єктах. Такими об’єктами є:

  • 1) житлові будинки і прибудинкові території;
  • 2) лікувальні, санаторно-курортні заклади, будинки-інтернати, заклади освіти, культури;
  • 3) готелі і гуртожитки;
  • 4) розташованих у межах населених пунктів закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу;
  • 5) інші будівлі і споруди, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
  • 6) парки, сквери, зони відпочинку, розташовані на території мікрорайонів і груп житлових будинків. Санітарні норми встановлені у таблиці 1 «Санитарных норм допустимого шума в помещениях жилых и общественных зданий и на территории жилой застройки»

Затверджених «Главным государственным санитарным врачом СССР П.Н. Бургасов от 03.08.1984 № 3077-84». Відповідно до вище наведених норм, встановлені наступні максимально допустимі рівні шуму:

  • - житлові кімнати квартир, житлові приміщення будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для престарілих та інвалідів, спальні приміщення в дитячих дошкільних установах і школах-інтернатах – в день до 55 децибел (далі – дБ), в ночі (з 22:00 до 8:00) – до 45 дБ.
  • прилеглі до житлових будинків території – в день до 70 дБ, в ночі – до 60 дБ. - майданчики відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для престарілих та інвалідів,майданчики дитячих дошкільних закладів, шкіл та ін. навчальних закладів - до 60 дБ.

Вирішення проблеми порушення рівня допустимого шуму

Напевно, нікому не хочеться відразу після виявлення порушення тиші, бігти із заявою до різноманітних органів. Тому, рекомендуємо вам, обов’язково маючи хоча б двох свідків (родичі, близькі, сусіди, інші люди) ввічливо звернутися до тих, хто порушує тишу із вимогою припинити це робити. Якщо не погоджуються, попередити їх, про ваші подальші дії, включно із зверненням до поліції. Також, слід додати, що перед тим, як звертатися із претензією, перевірте, чи дійсно наявний факт порушення тиші. В цьому вам допоможе прилад для вимірювання шуму. Хоча, дивлячись на те, що сучасні смартфони є майже у кожного, то це можна зробити дуже легко завдяки відповідним програмам.

Звернення до поліції

Коли ж на ваші прохання, вимоги порушники тиші не реагують, що в більшості випадків і трапляється, телефонуйте 102, до поліції. Адже відповідно до пункту 26 ч. 1 ст.10 Закону України «Про міліцію», міліція відповідно до своїх завдань зобов'язана забезпечувати в межах своїх повноважень додержання тиші в громадських місцях тощо. Відразу скажіть черговому про порушення тиші, наприклад внаслідок гучної музики, і до вас направлять чергову групу. Спочатку, ми вам рекомендуємо подати відповідну заяву працівникам поліції, із свідченнями свідків, це важливо. А вже після цього, правоохоронці будуть вирішувати справу. Зазначаємо, що навіть, якщо відразу порушники не відкриють двері чи щось типу цього, то ще буде 30 днів, аби розглянути вашу заяву-звернення і покарати порушників тиші.

Покарання за порушення тиші

Згідно ст. 182

Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, - карається попередження або накладення штрафу на громадян від п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (один неоподаткований мінімум доходів громадян становить 17 грн.). Якщо ж протягом року буде вчинено вище згадане діяння повторно, то буде здійснено накладення штрафу на громадян від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятдесяти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші. Також, якщо порушення тиші супроводжується особливою зухвалістю чи цинізмом, і має прояви грубого порушення громадянського порядку, то навіть цілком можливе покарання, відповідно до ст. 296 Кримінального кодексу України – хуліганство.

Звернення до державної санітарно - епідеміологічної служби України

(далі – СЕС України) Звертаємо вашу увагу, що в нашій державі наявна СЕС України, яка згідно підпунктів 4-6 пункту 4 Положення про СЕС України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 400/2011: - здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд та контроль за дотриманням вимог санітарного законодавства органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, органами влади Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, фізичними особами та громадянами, реалізацією ними санітарних та протиепідемічних (профілактичних) заходів; - застосовує передбачені законодавством заходи для припинення порушення санітарного законодавства; - здійснює нагляд за дотриманням вимог санітарних норм у стандартах. Опираючись на вище наведене, ви можете подати звернення до СЕС України, про проведення експертизи щодо того, чи має те чи інше підприємство, установа чи організація право будувати щось, вмикати музику, утворювати шум. СЕС України за зверненням проведе перевірку і надасть вам відповідь, чи існують дозволи на подібну діяльність. Підсумовуючи усе вищенаведене, хочеться наголосити на тому, що порушення тиші на вулиці, в громадських місцях, в житлових приміщеннях тощо, являється прямим нехтуванням ваших прав та інтересів, з чим просто необхідно боротися. Дивлячись на наведені вище норми законодавства, стає зрозуміло, що держава має вплив на порушників рівня допустимого шуму. Але пам’ятайте, щоб Держава здійснила цей вплив, вам треба самим робити активні дії, не терплячи порушення свої прав.

Матеріал з адвокатського об'єднання "ЗАХИСТ ПРАВА" 

Комментарии  

0 #15 Андрей 30.07.2019 12:59
Цитирую Людмила:
Добрый день. В 10 м от моих окон два магазина. Один торгует всю ночь спиртным. Через 10 метров другой. Где ЧП выставил колонку у входа. И с 22.00 до 01.00 отказывается ее выключать. Мол музыка тихая и никому не мешает. Но ночью ее все равно слышно и те кто тарится выпивкой рядом очень неплохо проводят время под музычку у магазина. Уточните пожалуйста. Согласно закону "звуковідтворювальна апаратура" должна быть выключена с 22.00 до 08.00? Или все же до 60 дб он может ее врубать? И я вынуждена эту какафонию тихо слушать полночи. Надоело спать в берушах.

Ну с апаратурой и измерением в законе сейчас явные проблеммы.
Обратитесь к участковому коллективным заявлением от жильцов дома, так лучьше.
Так же в случаи распития алкоголя на улице в любое время дня, набирайте 102 так как распитие это нарушение. Так они сами быстрее решат с музыкой )
Цитировать | Сообщить модератору
0 #14 Людмила 30.07.2019 10:28
Добрый день. В 10 м от моих окон два магазина. Один торгует всю ночь спиртным. Через 10 метров другой. Где ЧП выставил колонку у входа. И с 22.00 до 01.00 отказывается ее выключать. Мол музыка тихая и никому не мешает. Но ночью ее все равно слышно и те кто тарится выпивкой рядом очень неплохо проводят время под музычку у магазина. Уточните пожалуйста. Согласно закону "звуковідтворювальна апаратура" должна быть выключена с 22.00 до 08.00? Или все же до 60 дб он может ее врубать? И я вынуждена эту какафонию тихо слушать полночи. Надоело спать в берушах.
Цитировать | Сообщить модератору
0 #13 Ірина 19.06.2019 12:41
А в обідній час можуть проводитись ремонтні роботи?
Цитировать | Сообщить модератору
0 #12 Ирина 02.06.2019 17:23
Суббота это рабочий или не рабочий день. И где написано?
О воскресенье написанно, а о субботе нет.
Закон:
Стаття 67. Вихідні дні

При п'ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному робочому тижні - один вихідний день.

Загальним вихідним днем є неділя.

 Другий вихідний деньпри п'ятиденному робочому тижні, якщо він не визначений законодавством, визначається графіком роботи підприємства, установи, організації, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації, і, як правило, має надаватися підряд з загальним вихідним днем.
Цитировать | Сообщить модератору
+3 #11 Катерина 23.02.2019 11:54
Добрый день! Подскажите пожалуйста, куда обратиться когда соседка сверху в 3 часа ночи, или в 5 часов ночи делает биточки на кухне, - процесс мало чем отличается от ремонта. Мы просыпаемся от стука топора и пол ночи сидим с открытыми глазами, с ощущением будто стучат нам по голове. Следователь ничем не помог, пообещал поговорить с ней, она притихла на месяц, и продолжила. Это женщина занимается приготовлением еды на продажу, - в жилом доме, в ночное время, - это незаконно, но куда обратиться?
Цитировать | Сообщить модератору
-1 #10 Ірина 17.01.2019 15:44
Я правильно розумію? Якщо навіть в дозволений час ремонтні роботи перевищують рівень шуму в 40 децибел в прилеглих житлових приміщеннях, то це вже вважається порушенням? Просто тільки робота перфоратором вже цю норму перевищить.
Цитировать | Сообщить модератору
0 #9 Богдан 29.12.2018 06:16
Кожен ранок, вже 3 тю ніч водій рефрижиратора паркується перед вікнами і в 04,00 ранку вмикає мотор і до 06,00 його крутить. Спати не можливо. Поліція приїхала на виклик і сказала, а що ми можемо зробити, він просто гріє мотор? Це не є порушення. Хоча шуму там більше чим 60 децибел. Поліція проігнорувала усне повідомлення, про те, що водій перетнув подвійну суцільну лінію перед тим, як припаркуватися.
Цитировать | Сообщить модератору
0 #8 Артем 11.11.2018 11:56
Цитирую Євгенія:
Скажіть, будь ласка, чи вважається субота неробочим днем, в який не можна робити ремонт та шуміти?

К сожалению в данной ситуации суббота не считается выходным днем по трудовому законодательству, только воскресение.
Цитировать | Сообщить модератору
+3 #7 Вікторія 11.11.2018 07:06
Сьогодні визвали патрульну службу з приводу постійного проведення ремонтних робіт в вихідні дні. Патрульна служба на виклик не виїхала, а повідомила по телефону, що наче в законодавстві відбулися зміни з 01.11.2018 року та тепер можна проводити ремонтні роботи в будь-який день з 8 до 22.00. години. Субота і неділя вже не рахуються вихідними днями, виключення тільки нічній час та дні державних свят. Наскільки це правомірно? Та де надана подібна інформація про нововведення?
Цитировать | Сообщить модератору
0 #6 Євгенія 10.11.2018 14:35
Скажіть, будь ласка, чи вважається субота неробочим днем, в який не можна робити ремонт та шуміти?
Цитировать | Сообщить модератору
+1 #5 Микола 21.09.2018 12:08
Цитирую rábano:
Якось доводилося дзвониту у поліцію з приводу шуму від будівельних робіт сусідів. Мені там відповіли, що ремонтні роботи дозволено робити до 20.00 а на цій сторінці написано до 21.00. Кому вірити?

Вобще не угадали, в Киеве отдельный акт, и там до 19
КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
II сесія VI скликання

РІШЕННЯ
від 25 грудня 2008 року N 1051/1051

Про Правила благоустрою міста Києва
11.2.10. Проводити ремонтні та будівельні роботи в житлових будинках, квартирах, офісних приміщеннях, підприємствах торгівлі та громадського харчування (ресторани, бари, кафе, заклади розважального та грального бізнесу), розташованих у житлових будинках, у вбудованих і прибудованих до житлових будинків нежитлових приміщень без погодження з мешканцями прилеглих будинків, житлових приміщень терміну початку і завершення робіт заборонено. Нормативний рівень шуму на весь час проведення ремонтно-будівельних робіт у прилеглих житлових приміщеннях і прилеглих будинках не повинен перевищувати 40 ДБА. Забороняється проводити вказані роботи з 19-00 до 8-00 год. та у святкові і неробочі дні впродовж доби
Цитировать | Сообщить модератору
+2 #4 Олена. 08.06.2018 09:09
Чому в Києві вже третій рік відбувається Атлас викенд з порушенням всіх викладених тут нормативів?
Цитировать | Сообщить модератору
+1 #3 rábano 08.03.2018 18:47
Якось доводилося дзвониту у поліцію з приводу шуму від будівельних робіт сусідів. Мені там відповіли, що ремонтні роботи дозволено робити до 20.00 а на цій сторінці написано до 21.00. Кому вірити?
Цитировать | Сообщить модератору
+2 #2 rábano 08.03.2018 18:39
Цитирую Юрій:
Живу в Ужгороді по вулиці Заньковецької 25 недалеко від житлового будинку знаходиться каплиця МОНАСТИРЯ БРАТІВ МЕНШИХ, за адресою: вул. Заньковецької 9 А
88018 м. Ужгород. Кожен день якась жінка чи дівчина співає власні пісні через гучномовці, у квартирі неможливо відкрити вікна, бо таке враження, що співають у мене під вікном. Ченці на мої зауваження не реагують, поліція на їх стороні. Скажіть будь ласка, чи можна заборонити їм вмикати гучномовці?

Візьми води і налий в гучномовець.
Цитировать | Сообщить модератору
+5 #1 Юрій 04.02.2018 15:00
Живу в Ужгороді по вулиці Заньковецької 25 недалеко від житлового будинку знаходиться каплиця МОНАСТИРЯ БРАТІВ МЕНШИХ, за адресою: вул. Заньковецької 9 А
88018 м. Ужгород. Кожен день якась жінка чи дівчина співає власні пісні через гучномовці, у квартирі неможливо відкрити вікна, бо таке враження, що співають у мене під вікном. Ченці на мої зауваження не реагують, поліція на їх стороні. Скажіть будь ласка, чи можна заборонити їм вмикати гучномовці?
Цитировать | Сообщить модератору