Публічний збір готівкових пожертв і протидія шахрайству

«Публічний збір готівкових пожертв і протидія шахрайству»

 

Нормативний документ

Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 5 липня 2012 року № 5073-VI,

зокрема, стаття 7 - регламентує публічний збір благодійних пожертв

 

Згідно даного закону документи, які мають бути у осіб, що здійснюють публічний збір коштів:

 

Особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені благодійної організації, діють на підставі нотаріально посвідченої довіреності керівника благодійної організації

Довіреність має визначати, зокрема, цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх використання та порядок загального доступу до фінансових звітів благодійної організації.



 

Особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв на користь благодійної організації але від власного імені, діють на підставі контракту (договору) про благодійну діяльність з такою благодійною організацією

Контракт (договір) має визначати, зокрема, цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх використання, порядок загального доступу до фінансових звітів благодійної організації та відповідальність сторін у разі порушення контракту (договору) або порядку використання пожертв.

 

Особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені або на користь інших бенефіціарів, тобто отримувачів допомоги, (крім благодійних організацій), діють на підставі контракту (договору) про благодійну діяльність з таким бенефіціаром або одним із його законних представників

Контракт (договір) має визначати, зокрема, цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх цільового використання, обліку та звітності, а також відповідальність особи, яка здійснює публічний збір благодійних пожертв, перед бенефіціаром і благодійниками у разі порушення контракту (договору) або порядку використання таких пожертв.

 

Особи, які перебувають на державній або іншій публічній службі та особи, які діють від імені осіб, які перебувають на державній або іншій публічній службі, не мають права здійснювати публічний збір благодійних пожертв, крім випадків, передбачених цим Законом.

 

Забороняється публічний збір благодійних пожертв на цілі, що суперечать законам України або порушують права третіх осіб.

Забороняється публічний збір благодійних пожертв у формі підакцизних товарів.

 

Публічний збір благодійних пожертв для забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності та функціонування Збройних Сил України

 

Нормативний документ

постанова Кабінету Міністрів України №451 від 30.06.2015 р «Про затвердження Порядку здійснення публічного збору благодійних пожертв для забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності та функціонування Збройних Сил України»

 

Публічний збір благодійних пожертв може здійснюватися:

особами, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені благодійної організації або на користь благодійної організації від власного імені (через благодійні організації);


особами, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені або на користь Міноборони

 

Документи, які мають бути у осіб, що здійснюють публічний збір коштів:

 

Особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені благодійної організації, діють на підставі нотаріально посвідченої довіреності керівника благодійної організації

У довіреності повинні бути визначені, зокрема, цілі, місце і строк збору благодійних пожертв, порядок їх використання (здавання благодійній організації) та порядок загального доступу до фінансових звітів благодійної організації.

 

Особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв на користь благодійної організації від власного імені, діють на підставі договору про благодійну діяльність, укладеного з такою благодійною організацією.

У договорі повинні бути визначені, зокрема, цілі, місце і строк збору благодійних пожертв, порядок їх використання (здавання благодійній організації), порядок загального доступу до фінансових звітів благодійної організації та відповідальність сторін у разі порушення умов договору або порядку використання пожертв.

 

Особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені або на користь Міноборони, діють на підставі договору про благодійну діяльність, укладеного з Міноборони.

У договорі повинні бути визначені, зокрема, цілі, місце і строк збору благодійних пожертв, порядок їх цільового використання, обліку, звітності та зарахування коштів на спеціальні реєстраційні рахунки Міноборони, а також відповідальність особи, яка здійснює публічний збір благодійних пожертв, перед Міноборони в разі порушення умов договору або порядку використання таких пожертв.




Збір

благодійних пожертв готівкою здійснюється

(постанова Кабінету Міністрів України № 451):

 

Тільки в опломбовані або опечатані благодійною організацією скриньки, яким присвоєні індивідуальні інвентарні (номенклатурні) номери.

Виключно в місцях, визначених у довіреності керівника благодійної організації або договорі про благодійну діяльність, укладеному з благодійною організацією.

Установлення скриньок у торговельних центрах або інших громадських місцях може здійснюватися за умови забезпечення належного контролю за їх збереженням.

Не допускається здійснювати збір благодійних пожертв готівкою у місцях, що призначені для руху транспортних засобів.

 

Розкриття скриньок

 

Здійснюється тільки в службовому приміщенні благодійної організації комісією, склад якої затверджується керівником благодійної організації.

До складу такої комісії можуть включатися представники громадських об’єднань (за згодою).

За результатами розкриття скриньки комісією складається акт, в якому відображається інформація щодо суми зібраних благодійних пожертв готівкою.

Після складення акта готівка обліковується і здається в касу благодійної організації та/або зараховується на банківський рахунок благодійної організації.

 

СКЛАДАННЯ МАТЕРІАЛІВ

У разі безпосереднього виявлення, за заявою потерпілих громадян, працівником патрульної поліції факту шахрайських дій, та у разі якщо сума коштів є меншою ніж 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (в даний час до 176,2 грн., з 01 липня 2018 року - 1841 гp. – 184,1 грн., з 01 грудня 2018 року - 1921 гp. – 192,1 грн.), складається адміністративний протокол за статтею 51 КОДЕКСУ УКРАЇНИ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ «Дрібне викрадення чужого майна».

У разі виявлення працівниками патрульної поліції порушення вищевказаних нормативних вимог особами, які здійснюють публічний збір коштів, співробітники патрульної поліції можуть вжити превентивні поліцейські заходи у відповідності до статті 31 Закону «Про Національну поліцію», а саме: здійснити перевірку документів особи та провести опитування особи, з дотриманням вимог п. 2 статті 31, статті 32 та 33 Закону. 

Після проведення зазначених заходів працівники патрульної поліції здійснюють письмово інформування підрозділу Департаменту захисту економіки Нацполіції про виявлення сумнівного факту проведення відкритого збору пожертв із зазначенням фактів, інформації про благодійника (організації), ПІБ волонтера, відомостей про бенефіціара, тощо.

ІНФОРМАЦІЙНА ПІДТРИМКА
«ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ» – (063) 336-3222, (068) 336-3222, 0-800- 21-3222

Автор: Денис Осмоловський

Скачать в текстовом формате    Скачать одим файлом

 

Добавить комментарий