На жаль, від попадання в ДТП не застрахований ніхто. У такій ситуації складно не розгубитися. Однак саме в такі моменти слід бути особливо пильним і зібраним, щоб не стати без вини винуватим.
Порядок дій в перші хвилини після ДТП наведено на схемі, нижче наведені рекомендації щодо вашої участі в оформленні ДТП і ваші дії після того, що сталося.
- Негайно зупиніть транспортний засіб і залишатися на місці ДТП.
- Увімкніть аварійну сигналізацію, поставте машину на «ручник», заглушите мотор (в нервовому стані про все це можна і забути), і тільки потім виходите з машини.
- Встановіть знак аварійної зупинки, попередивши таким чином інших учасників дорожнього руху і позначивши місце зіткнення.
- Викличте швидку допомогу, якщо є постраждалі.
- Викличте співробітників поліції.
- Подбайте про те, щоб люди перебували якомога далі від автомобіля.
- Запишіть дані свідків. Сфотографуйте або зніміть на камеру місце події.
- Спілкуйтеся зі співробітниками поліції спокійно, зайві нерви нікому не допоможуть.
- Слідкуйте за складанням схеми ДТП. Допомагайте зробити необхідні заміри на місці ДТП, заодно зможете простежити, чи дотримується точність.
- Право не давати показання вам дано статтею 63 Конституції України але напишіть докладні пояснення. У своїх поясненнях відобразіть, як сталася аварія.
- Якщо ви не винні в події, приводите дані, які б свідчили на вашу користь: ви рухалися з допустимою швидкістю, на дозволений сигнал світлофора, вкажіть в якому ряду знаходилися, який маневр збиралися зробити. Якщо ви усвідомлюєте, що ДТП сталося з вашої вини, вкажіть пом'якшувальні обставини, які могли б вплинути. Можливо, на розвиток подій вплинула туманна погода, обмежена видимість проїжджої частини.
- Не відмовляйтеся пройти медобстеження на предмет стану алкогольного чи іншого сп'яніння. Інакше потім неможливо буде довести, що ви були тверезим за кермом.
- Уважно вивчіть складений інспектором протокол.
Що необхідно зробити після ДТП
1. Зверніться в страхову компанію. Вам необхідно протягом трьох днів оформити страховий випадок.
Однак виплати ви, швидше за все, будете отримувати тільки після винесення рішення суду.
2. Заручіться підтримкою адвоката.
3. Постарайтеся особисто бути присутнім на засіданні суду. Дату розгляду справи уточніть заздалегідь, зателефонувавши до суду того району, в якому відбулося ДТП, або приїхавши туди особисто. Не варто очікувати повістки до суду, її можуть надіслати із запізненням або не прислати зовсім.
4. Отримайте копію рішення суду. Копію вам видадуть в канцелярії через тиждень після засідання. Радимо заздалегідь дізнатися графік роботи канцелярії.
5. Надайте документи, щоб повернути посвідчення. Для того щоб вам повернули водійське посвідчення, зверніться до відділу адмінпрактики, пред'явіть їм копію рішення суду (якщо в якості покарання вам присудили штраф), оригінал та копію квитанції про сплату штрафу і тимчасове посвідчення водія . Якщо з цими документами у вас все добре, вам повинні повернути водійське посвідчення.